• Ogłoszenie - świetlica

          •  Szanowni Rodzice

                   Ze względu na obecną sytuację epidemiczną i wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego dla szkół, od 1 września 2020 r. do świetlicy szkolnej  będą przyjmowani uczniowie dojeżdżający i których oboje rodziców pracuje. Obostrzenia mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom. Prosimy o wyrozumiałość i uczciwe podejście do problemu.

                  Karty zapisu dziecka do świetlicy szkolnej są wyłożone w przedsionku szkoły. Po wypełnieniu prosimy o pozostawienie kart w wyznaczonym miejscu.

          • REGULAMIN BEZPIECZEŃSTWA

          • REGULAMIN  BEZPIECZEŃSTWA

             OBOWIĄZUJĄCY W PUNKCIE PRZEDSZKOLNYM 

             I  SZKOLE  PODSTAWOWEJ W RACZKACH

            W CZASIE EPIDEMII

             Regulamin bezpieczeństwa, dotyczący pracy placówki i uwzględnia Wytyczne MEN, MZ i GIS dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek od 1 września 2020 r.

            ORGANIZACJA   ZAJĘĆ

            • Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.
            • Uczniowie wchodząc do szkoły dezynfekują  ręce i zakładają maseczki/przyłbice (będzie można je zdjąć po zajęciu miejsca w klasie podczas lekcji/zajęć).
            • Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.  
            • Opiekunowie odprowadzający dzieci mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej szkoły, zachowując zasady:

            a)    1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,

            b)    dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,

            c)    dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m,

            d)    opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, dezynfekcja rąk lub rękawiczki jednorazowe).

            • W szkole obowiązuje ograniczenie przebywania osób z zewnątrz do niezbędnego minimum (do budynku  placówki wchodzą tylko osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych i  stosują  środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcję rąk).
            •    Dzieciom skarżącym się na złe samopoczucie i z objawami chorobowymi będzie mierzona temperatura za pomocą termometru bezdotykowego. Jeżeli pomiar wyniesie 38°C lub wyżej – powiadomieni zostają  rodzice ucznia w celu ustalenia sposobu odebrania go ze szkoły. Rodzic po odebraniu dziecka  ma obowiązek  skorzystania z teleporady medycznej.
            •  Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję  dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel, uczeń zostanie odizolowany w  przeznaczonym do tego celu pomieszczeniu i zachowana będzie odległość min. 2 m od innych osób. Rodzice/opiekunowie niezwłocznie zostaną powiadomieni o konieczności odebrania ucznia ze szkoły własnym środkiem transportu.
            •  Uczniowie zasłaniają usta podczas kichania i kaszlu, nie podają ręki na powitanie
               oraz unikają  dotykania oczu, nosa i ust.
            • W salach lekcyjnych nie ma  przedmiotów, których nie można umyć, zdezynfekować.
            •  Uczeń zobowiązany jest posiadać własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć   znajdują się na stoliku szkolnym, w tornistrze lub w szafce. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
            •  Sale, części wspólne (korytarze) będą wietrzone co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
            •  Nauczyciele w klasach I-III organizują przerwy dla swoich uczniów w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż co 45 min.
            •   Uczniowie wraz z nauczycielami będą  korzystać ze świeżego powietrza na boisku szkolnym oraz terenie wokół szkoły  w czasie długich przerw (jeśli będą sprzyjające warunki pogodowe).
            •  Podczas realizacji zajęć w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, będą  ograniczenia w  ćwiczeniach  i grach kontaktowych.
            •  Uczeń nie zabiera ze sobą  do szkoły niepotrzebnych przedmiotów. (Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności
              z niepełnosprawnościami. W takich przypadkach  dzieci nie powinny  udostępniać swoich zabawek innym, natomiast rodzice/opiekunowie dziecka powinni zadbać  o regularne czyszczenie: pranie lub dezynfekcję zabawek, rzeczy).
            •  Zawieszona zostaje organizacja imprez międzyklasowych.
            • Obowiązkiem rodziców jest odbieranie telefonów ze szkoły ewentualne pilne oddzwanianie.
            •  W sytuacji, gdy jeden z uczniów zachoruje na COVID-19, kwarantannie będą  musieli poddać  się  pozostali uczniowie z tej klasy. Wówczas prowadzenie dla nich zajęć w formie zdalnej będzie jedyną  możliwością  kontynuowania nauki. Nauka stacjonarna dla innych klas będzie zależała od tego, w jakim stopniu byli oni narażeni na zakażenie.

            Wprowadza się następujące warianty kształcenia w placówce:

            Wariant A – tradycyjna forma kształcenia

                  W szkole funkcjonuje tradycyjne kształcenie. Obowiązują wytyczne GIS, MZ i MEN dla szkół i placówek oświatowych.

                W przypadku wystąpienia zagrożenia epidemiologicznego dyrektor szkoły, po uzyskaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego i za zgodą organu prowadzącego, może częściowo lub w całości zawiesić stacjonarną pracę szkół i placówek. Wówczas dopuszczalne będą dwa warianty kształcenia: B i C.

            Wariant B – mieszana forma kształcenia (hybrydowa)

                    Dyrektor będzie mógł zawiesić zajęcia grupy, grupy wychowawczej, oddziału, klasy, etapu edukacyjnego lub całej szkoły lub placówki, w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć i prowadzić kształcenie na odległość (zdalne). Będzie to zależało od sytuacji epidemicznej na danym terenie, w danej szkole czy placówce. Decyzję podejmie dyrektor po uzyskaniu zgody organu prowadzącego i otrzymaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Opinie te, będzie można – z uwagi na konieczność podejmowania szybkiej decyzji – uzyskać pisemnie, ustnie, za pomocą maila, telefonu.

            Wariant C – kształcenie zdalne

                      Dyrektor szkoły, placówki podejmuje decyzję o zawieszeniu zajęć stacjonarnych na określony czas i wprowadzeniu w całej szkole kształcenia na odległość (edukacji zdalnej). Konieczna będzie w tym przypadku zgoda organu prowadzącego i pozytywna opinia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Minister Edukacji Narodowej nadal zachowuje uprawnienie do ograniczenia zajęć w szkołach na terenie kraju.

            Szkoła rozpoczyna pracę w Wariancie A.

            HIGIENA, CZYSZCZENIE I DEZYNFEKCJA

            • Wszyscy, wchodząc do szkoły, dezynfekują dłonie lub zakładają rękawiczki ochronne, mają  zakryte usta i nos oraz nie przekraczają obowiązujących stref przebywania.
            •  Prowadzony będzie monitoring prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości sal zajęć, pomieszczeń sanitarno-higienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych– poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatur, włączników, wietrzenia korytarzy.
            •  W pomieszczeniach sanitarno-higienicznych znajdują się plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk –instrukcje, które należy stosować.
            •  W pomieszczeniach sanitarno-higienicznych przeprowadzana będzie dezynfekcja
              lub czyszczenie z użyciem detergentu.
            •  W szkole znajdują  się pojemniki na zużyte jednorazowe  maseczki i rękawiczki.

            STOŁÓWKA  SZKOLNA

            • Przy organizacji żywienia w szkole (stołówka szkolna, kuchnia, jadalnia), stosowane będą warunki higieniczne, wymagane przepisami prawa odnoszącymi się do funkcjonowania żywienia zbiorowego.
            •  Posiłki wydawane będą  zmianowo. Po wydaniu posiłku grupie, nastąpi czyszczenie  blatów stołów i  krzeseł.
            •  Wielorazowe naczynia i sztućce będą myte w zmywarce z dodatkiem detergentu,
               w temperaturze min. 60°C lub wyparzane..
            •   Dania i produkty będą  podawane dzieciom przez osobę do tego wyznaczoną.
            •   Personel kuchenny nie kontaktuje się  z uczniami oraz nauczycielami.

            DOWÓZ DZIECI

            • Podczas przejazdu autobusami szkolnymi obowiązuje nakaz zakładania maseczek/przyłbic.
            • W miarę  możliwości  rodzice powinni  zorganizować dowóz do szkoły we własnym zakresie, ewentualnie zachęcić dzieci do przyjazdu rowerami.

            ORGANIZACJA  ŚWIETLICY

            • Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej ewentualnie także w salach dydaktycznych.
            •  Środki do dezynfekcji rąk  będą  rozmieszczone w świetlicy w sposób umożliwiający łatwy dostęp dla wychowanków pod nadzorem opiekuna.
            •  Pomieszczenia będą  wietrzone nie rzadziej, niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci w świetlicy, w tym w szczególności przed przyjęciem wychowanków oraz po przeprowadzeniu dezynfekcji.
            • Ze świetlicy mogą korzystać tylko uczniowie dowożeni oczekujący na odjazd i ci którzy na podstawie pisemnego oświadczenia rodziców/opiekunów muszą pozostać w szkole
          • Początek roku szkolnego 2020/2021

          • 8.00 - Msza święta w kościele parafialnym w Raczkach

            9.00 - Rozpoczęcie na boisku przy szkole dla wszystkich klas 0 - VIII. Uczniowie ustawiają się przy swoich wychowawcach zachowując dystans w grupach, a zwłaszcza między grupami (wskazane użycie maseczek lub przyłbic). Dzieci z punktów przedszkolnych wraz z rodzicami i wychowawcami spotkają się na placu przy byłym gimnazjum (budynek "B").

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II w Raczkach
        • Dyrektor Marek Cieśluk: 508292502 Wicedyrektor Andrzej Wojnowski: 508292505 Wicedyrektor Katarzyna Topolska: 517979302 Sekretarz Szkoły Maria Magdalena Lik: 453053471 Sekretariat: 875685121
        • ul. Sportowa 1 16-420 Raczki podlaskie 16-420 Raczki Poland
        • marek.ciesluk@spraczki.pl andrzej.wojnowski@spraczki.pl
    • Galeria zdjęć

        brak danych