Zadaniem uczniów było rozwinięcie najbardziej znanych myśli Jana Pawła II. Dziękujemy za udział. Konkurs zorganizowały nauczycielki języka polskiego.
Jan Paweł II miał dla nas wiele mądrych i pięknych przesłań. Jednak te słowa, które ja noszę w sercu, brzmią: "Wymagajcie od siebie, choćby inni od Was nie wymagali".
Musimy od siebie wymagać, aby coś osiągnąć, iść naprzód, rozwijać się. Tylko stawiając sobie wymagania, możemy zrealizować swoje marzenia i zamiary. To my jesteśmy kowalami własnego losu i tylko od nas zależy, kim i jacy będziemy. Jeśli spoczniemy na laurach, niczego w życiu nie osiągniemy.Ojciec Święty Jan Paweł II jest tego najlepszym przykładem i wzorem do naśladowania. Dla Niego nie było barier i rzeczy niemożliwych. W życiu dążył do wyższych celów, które sobie wyznaczył. Nie zapomniał jednak o innych. Pocieszał, wspierał i wskazywał nam drogę, którą należy iść.Tylko wymagając sami od siebie, możemy zostać tak wielkimi ludźmi jak On.
M. N., kl. 6b
"Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali".
Jan Paweł II często spotykał się z młodzieżą. Młodzi chętnie słuchali jego przemówień.
W swoim życiu wielu korzystało ze wskazówek papieża. Każdy mógł wybrać coś dla siebie.
Mam wiele marzeń. Jedne są bardzo ważne, inne mniej. Chciałbym, żeby chociaż część z nich się spełniła. Muszę dużo pracować nad sobą i dla siebie. Chcę być dobrym kolegą, synem i Polakiem.Staram się pomagać starszym, słabszym, chociaż nikt ode mnie tego nie wymaga. Dzielę się tym, co mam, z potrzebującymi. Dużo wymagam od otaczającego mnie świata, ale przede wszystkim próbuję dużo wymagać od siebie.
P. B., kl. 6a
Jan Paweł II stwierdził: ,,Nigdy nie jest tak, żeby człowiek, czyniąc dobrze drugiemu, tylko sam był dobroczyńcą".
Według mnie te słowa są prawdziwe. Czyniąc dobro, wiele osób zyskuje - zarówno osoba, która obdarowuje innych, ale przede wszystkim ta, która zostaje obdarowana oraz inni widzący dobroczynność. Osoba czyniąca dobro wyrzeka się swojego egoizmu, okazuje miłość potrzebującym, wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka. Zaś osoba obdarowana odkrywa, że są dobrzy ludzie wokół, nabiera wiary w drugiego człowieka, staje się ufna.
Również inni ludzie dookoła pod wpływem czyjejś dobroci bardzo często się zmieniają. Pragną naśladować innych, sami stają się filantropami. W ten sposób można zmienić świat na lepszy, piękniejszy.
P. J., kl.6a
Człowiek może czerpać wiele inspiracji z nauczania i świadectwa życia Jana Pawła II. Jego słowa są wciąż aktualne i posiadają szczególne znaczenie: ,,Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali".
Należy dążyć do postawionego sobie celu tak, aby osiągnąć wymarzony sukces. Trzeba próbować, poszerzać swoje zainteresowania i wiedzę, żeby zostać mistrzem swojej dziedziny. Starając się, poświęcając pracy, możemy stać się zupełnie kimś innym. Natomiast próżność i pycha prowadzi do porażki. We współczesnym świecie nie zawsze nasi bliscy mają czas, aby od nas konsekwentnie wymagać, jednak powinniśmy kierować się własną intuicją i wciąż stawiać nowe, wyższe i wartościowe cele.
M. K., kl. 6a
"Wymagajcie od siebie, choćby inni od Was nie wymagali" - to jedno z ważniejszych przesłań Jana Pawła II.
Myślę, że Papież chciał nas przekonać, aby w naszym wieku największą uwagę poświęcać nauce i stawiać sobie wysoko poprzeczkę. Nie możemy być zadowoleni z zaliczonego zadania, jeżeli nie włożyliśmy w jego wykonanie maksymalnego wysiłku.
Poza tym trzeba pamiętać o zachowaniu w sercu i przestrzeganiu w życiu wartości moralnych, które wpoili nam rodzice. Obserwując otaczający nas świat, widzimy, że są one gubione, spychane do lamusa, ale naszym zadaniem jest przekazanie ich kolejnym pokoleniom. Musimy też skupić uwagę na rozwijaniu swoich zainteresowań, pasji i uzdolnień, stawiając sobie coraz wyższe wymagania. Jeśli tylko sami zechcemy i damy z siebie wszystko, osiągniemy sukces, spełnimy własne marzenia i zrealizujemy życiowe cele.
I. S., kl. 6a
,,Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi".
Jan Paweł II był do tej pory jedynym papieżem pochodzącym z Polski. Umiał przemawiać do dzieci jak i dorosłych z całego świata. Kochał i szanował każdego bez wyjątku. Chciał, by ludzie po prostu byli dobrzy i walczyli ze złem. By na nasze życie większego wpływu nie miały pieniądze i dobra materialne. Byśmy byli sobą, pomagali potrzebującym, otwierali się na innych ludzi i nie uprzykrzali sobie życia nawzajem.
Jan Paweł II jest wzorem do naśladowania. Był bardzo dobrym człowiekiem godnym podziwu.
K. S., kl. VI c
Jan Paweł II jest bliski sercom Polaków, przede wszystkim dlatego, że to nasz rodak. Był bardzo mądrym człowiekiem, na co wskazuje cały jego życiorys. Podczas swoich pielgrzymek zwracał się bezpośrednio do ludzi, wskazując im właściwą drogę postępowania. Papież wypowiadał mądre słowa , a jego cytaty zostaną w pamięci na zawsze. Jednym z nich, który zawrócił moją uwagę, jest zwrot: ,,Bądźcie światłem, które świeci w mrokach". Myślę, że te słowa były skierowane do wszystkich ludzi, ale najbardziej do młodzieży, która jest w takim wieku że, często poszukuje swojej drogi życia. Autor słów chciałby, aby każdy postępował tak, by mógł być wzorem do naśladowania. Tylko dobre uczynki i właściwe postępowanie pomogą zminimalizować zło w otaczającym świecie. Takim światłem, czyli nadzieją na lepszy świat można być już od najmłodszych lat, np.: pomagając rodzicom, rodzeństwu, kolegom. To sprawia, że osoba, która żyła do tej pory w świecie zła, opuszczenia, odtrącenia, może poczuć się lepiej i zmienić swój los. Wystarczy tylko wyciągnąć do niej pomocną rękę. Sławny Polak zachęca, aby być dobrym człowiekiem, gdyż to sprawi, że będzie mniej zła na świecie.
Święty Jan Paweł II był bardzo wspaniałym człowiekiem. Mimo że nie znałam go osobiście, tylko z przekazów moich bliskich, na zawsze pozostanie w moim sercu. Cieszę się, że tak wybitny człowiek wkrótce zostanie patronem mojej szkoły, a wyżej wymienione słowa wszyscy uczniowie powinni wziąć sobie do serca.
J. R., kl. VI c
,,Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi".
Karol Wojtyła- późniejszy papież Jan Paweł II - wielki Polak, słynął na całym świecie ze swojej wiary, głębokich przemyśleń i wypowiedzi na tematy dotyczące życia i zachowań ludzi.
W swoich homiliach dużo miejsca poświęcał człowiekowi, jego zachowaniu oraz relacjom międzyludzkim.
Jaki człowiek według św. Jana Pawła II jest wielki? Nie chodzi o jego wzrost czy wagę, nie o jego pochodzenie, czy majątek. Ważny jest stosunek człowieka do człowieka. Dobrzy ludzie to tacy, którzy szanują innych, nie wyśmiewają, nie plotkują, nie szczycą się tym, co posiadają, nie są złośliwi. Dobry, wielki człowiek pochyla się nad słabszymi, niesie im pomoc w każdej chwili, jest wyrozumiały, łagodzi różne konflikty .
Na zakończenie zacytuje tu myśl Marka Aureliusza: ,,Nie żyj tak, jakbyś miał żyć lat dziesięć tysięcy. Los wisi nad tobą, dopóki żyjesz, bądź dobry".
T. S., kl. VI c
,,Bądźcie światłem, które świeci w mroku."
Moim zdaniem słowa wypowiedziane przez św. Jana Pawła II są bardzo istotne w dzisiejszym świecie.
Światłem jesteśmy wtedy, gdy życiem, postępowaniem świadczymy o Jezusie.
Gdy jesteśmy pogodni, gdy innym sprawiamy radość, nie zasmucamy naszych bliskich, to przygotowujemy, oświetlamy drogę Jezusowi. Ludzie, widząc jacy jesteśmy dobrzy, uprzejmi, jak umiemy dobrze pracować, zgodnie się bawić, zbliżają się do nas. A może zapytają o Boga i zapragną dowiedzieć się czegoś o Jezusie Chrystusie.
Pamiętajmy, że Jezus Chrystus posyła nas, byśmy nieśli Jego radość, pokój i miłość do innych ludzi. Wtedy nie tylko sami lepiej poznamy Jezusa, ale pomożemy i innym ludziom poznać go i umiłować. To trudne zadanie postawił przed nami Jezus. Musimy pamiętać, że od chrztu, kiedy zostaliśmy włączeni do Kościoła jesteśmy zobowiązani ,,nieść światło".
W. W., kl. VI d
,,Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi" - to wielkie słowa wypowiedziane przez św. Jana Pawła II.
Cytat ten odnosi się do ludzkiego życia. Mówi o tym, że nie liczy się to, co posiadamy, lecz to jakimi jesteśmy ludźmi i jakimi wartościami się kierujemy. Nie pieniądze bądź majątek świadczą o człowieku, lecz to, jaki jest dla innych. Dobroć, empatia, wrażliwość na czyjąś krzywdę i pomoc bliźniemu to cechy, które ukazują prawdziwe oblicze człowieka. Sam papież kierował się tą ideą.
Osobiście myślę, że warto kierować się w życiu tymi słowami oraz zachęcać do tego innych ludzi.
W. S., kl. VI d
,,Bądźcie światłem, które świeci w mrokach".
To my musimy czynić dobro na świecie i być tym światłem, które rozświetla drogę innym. Nie możemy być ludźmi obojętnymi na kogoś, kto jest krzywdzony nie tylko fizycznie, ale i też psychicznie. Nie możemy być egoistami. To my właśnie mamy pomagać takim ludziom, troszczyć się o nich, rozświetlić im tę drogę, dać im trochę uśmiechu, aby widzieli świat takim jakim my go widzimy. Nie możemy robić komuś krzywdy, pogłębiać w ludziach smutku. Starajmy się zmieniać swoje życie i życie innych na lepsze. Świat ginie przez osoby egoistyczne lub obojętne, ale jeżeli chcemy by ten świat przetrwał to musimy zacząć pozbywać się egoizmu, naszych wad oraz słabości. Należy być życzliwym, miłymi, uprzejmymi w stosunku do innych.
Dla mnie słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II są drogowskazem życiowym.
I. Z., kl. VI d
Słowa Jana Pawła II ,,Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi" są bardzo aktualne w dzisiejszych czasach. Niektórzy się zastanawiają, kto jest lepszy, czy zarozumiały, egoistyczny i wredny bogacz, czy miły, szczery, chodź biedny człowiek?
Odpowiedź jest prosta, lepszym człowiekiem jest ten, który szanuje innych, liczy się z ich zdaniem i jest dla nich miły. Taki człowiek jest wzorem do naśladowania. Nic nie sprawia większej radości niż pomoc innemu. Może i jest przyjemne mieć mnóstwo drogich rzeczy, ale uczucie, że oddało się jakąś rzecz osobie potrzebującej, daje wiele satysfakcji.
Nie tylko pieniędzmi można się dzielić, lecz także uśmiechem i nadzieją. Gdy komuś jest smutno możemy go pocieszyć, pobawić się z nim, uśmiechnąć. Dzielmy się z bliźnim dobrym słowem.
Ludzie, którzy tak postępują, powinni być dla nas wzorem do naśladowania.
M. J., kl. VI d
,,Bądźcie światłem, które świeci w mrokach”.
Mrok to inaczej zło zgromadzone nad światem przez złych ludzi. Światłem, które świeci w mrokach, mamy być my wszyscy, którzy chcą pomagać innym. Ojciec Święty naucza nas, abyśmy pomagali innym na miarę swoich możliwości. My, dzieci nie zrobimy tego co dorośli, ale możemy, na przykład pomóc rodzicom, rodzeństwu, nakarmić bezdomnego kota. Powinniśmy również zachęcać innych do pomocy. Dorośli mogą pomóc biednym, przekazać karmę schronisku itp. Powinni być przykładem dla młodszych osób, wtedy one zaczną pomagać, chcąc być tacy jak dorośli.
Nigdy sami nie pokonamy mroku, ale w grupie nam się to uda!
Jednym zdaniem, aby pokonać zło musimy pomagać innym.
A. D., kl. VI d